Członków terytorialnych komisji wyborczych mogą zgłaszać wszystkie komitety wyborcze, niezależnie od tego, czy zgłoszą listy kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym. Jeśli chcesz zasiadać w komisji wyborczej, możesz więc zgłosić się do dowolnego komitetu wyborczego. Pamiętaj, że komitety wyborcze mają czas na zgłoszenie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych tylko do 6 września.
Już tylko 3 dni dzielą nas od końca terminu, w którym komitety wyborcze mogą zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych (wojewódzkich, powiatowych i gminnych) komisji wyborczych.
Komisje wyborcze – zadania, członkostwo, powołanie
O tym, czym są terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, jakie mają zadania, kto je powołuje i kto może w nich zasiadać, pisaliśmy tutaj.
Ile wynosi dieta?
Warto pamiętać, że osobom, które zdecydują się na zasiadanie w terytorialnej lub obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Wysokość diety to:
Chcę zasiadać w komisji wyborczej – co muszę zrobić?
Jeśli chcesz zaangażować się w prace terytorialnej (wojewódzkiej, powiatowej lub gminnej) komisji wyborczej albo obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie lub obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie, zgłoś się do jednego z komitetów wyborczych – nieważne, czy dany komitet wyborczy zgłosi listę kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania delegaturą Krajowego Biura Wyborczego (dane teleadresowe można znaleźć: tutaj).