Cisza wyborcza w całej Polsce także przed II turą wyborów

4 listopada br. odbędzie się II tura wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Dotyczy to tych gmin, w których żaden z kandydatów podczas I tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W praktyce ponowne głosowanie odbędzie się w 649 gminach w całej Polsce. PKW przypomina: cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju.

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania (tzw. II tury), a więc już w najbliższy piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.

Cisza wyborcza w całej Polsce

Uwaga! Cisza wyborcza w związku z II turą wyborów będzie obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie.

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

O ciszy wyborczej w spocie PKW

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj spot PKW.

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. 

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.